İhbar Hattı Kurma ve Çalıştırma

İşletmelerde meydana gelen hilelerin %43.3’ünün ihbar yoluyla ortaya çıkartıldığını biliyor muydunuz? (ACFE Hile Raporu 2012)

Etkili bir ihbar mekanizması kurmak, hem hileyi önleme hem de ortaya çıkartma konusunda olumlu etkileri olan bir uygulamadır. Birçok hile eylemi, özellikle diğer çalışanlar tarafından fark edilmekte ve çoğunlukla sessiz kalınmaktadır. Bu durumun pek çok nedeni bulunmaktadır. İhbar hatları sayesinde çalışanlar, herhangi bir kanıta gerek duymadan, var olan şüphelerini açıkça ifade edebilmektedirler.

İhbar hatları sayesinde çalışanlar isterlerse isimsiz olarak, cezalandırma korkusu olmadan, yürütme kurallarının ihlali, etik olmayan davranışlar ve olası hileler konusunda ihbarda bulunabilirler. Hile karşısında caydırıcı bir unsur olan ihbar hatları, olası problemlerin erken fark edilmesini sağlamakta ve işletmenin itibarının korunmasına yardımcı olmaktadır.

İhbar hattı konusunda aşağıdaki konularda destek hizmet verilmektedir:

• İhbar hattının kurulmasını sağlama
• Gerekli politika ve prosedürlerin oluşturulması
• Sürecin izlenmesi
• Gelen bildirimlerin analiz edilmesi ve değerlendirilmesi

Bu konu ile ilgili makale ve yayınlara ulaşmak için lütfen kütüphanemizi ziyaret ediniz.

Hizmetlerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek veya uzmanlarımızdan birinin sizinle irtibata geçmesini istiyorsanız lütfen, bize ulaşın.

DANIŞMANLIK